Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Jean-Paul Belmondo


Jean-Paul Belmondo: O život  se chci rvát dál!


Muž a jeho  pes je zatím poslední Belmondův film. Jak sám přiznává, hraje  v něm prý sám sebe – životem vyčerpaného starého muže.

Ještě  před několika lety se zdálo,  že slavný francouzský herec Jean-Paul Belmondo (75) je s kariérou u konce. Před sedmi roky ho postihla mozková mrtvice, kvůli  které ochrnul na pravou polovinu těla a úplně ztratil řeč.  Aby smůly nebylo málo, několik let poté během své  rehabilitace upadl a zlomil si krček stehenní kosti. Tehdy truchlil celý  filmový svět... A ani v tom nejoptimističtějším snu by nikoho  nenapadlo, že by se Jean-Paul ještě  někdy na filmovém plátně objevil.  Jenže Belmondo se  rozhodl bojovat dál!

Smutný klaun Belmondo

Život  se s Belmondem nemazlil. Největší tragédie, která ho poznamenala  na celý život, byla smrt jeho nejstarší dcery Patricie (†36).  Jeho milované dítě tragicky zemřelo před čtrnácti lety při  požáru bytu v Paříží. Belmondo se s její smrtí dodnes nesmířil.  V rozhovorech, které poskytoval, se otázkám, které se vztahovaly ke smrti jeho dcery vyhýbal, nebo na ně neodpovídal vůbec. Jen v jednom jediném rozhovoru prozradil, jak moc úmrtím Patricie trpí: „Když člověk přežije své dítě, je to ta nejstrašnější  věc, která se může stát. Kdo to poznal na vlastní kůži,  dobře ví, o čem hovořím,“ vyznal se ze svého žalu Belmondo.

Kolaps na jevišti

Tím však jeho životní utrpení zdaleka nekončí.  Musel bojovat s několika zákeřnými nemocemi. Už ve svých 16 letech prodělal v té době nebezpečnou tuberkulózu, v roce 1955 měl komplikovaný zánět žil. Nejhorší však bylo, když  ho v roce 1999 postihl srdeční infarkt – a to přímo na jevišti divadla před diváky! „V první chvíli jsem nevěděl, co mám dělat. Vím jen, že jsem to chtěl za každou cenu dohrát, ale  pak už si nic nepamatuji. Každopádně vždycky jsem říkal,  že smrt na jevišti je pro herce vyznamenáním. Když už zemřít,  tak právě tam. Ale na to mám snad ještě čas,“ komentoval později svůj kolaps se svým tradičním nadhledem.

Boj o život na Korsice

Klidu a pevného zdraví si ovšem  dlouho neužil. Další rána přišla za pouhé dva roky. Belmondovo bezvládné tělo bylo nalezeno v malé korsické vesnici, kde  pobýval asi měsíc v pronajaté vile s bazénem. Podle svědků  ho mozková příhoda postihla po jeho návštěvě u topmodelky  Laetitie Castaové (30). Byl převezen do místní nemocnice a  začal boj o jeho život. A rozhodovaly prý minuty! Podle očitých  svědků byl sice při vědomí, ale nemohl mluvit, protože mu  ochrnula v důsledku náhlé obrny lícního nervu pravá tvář.  Podle stavu, v jakém byl do nemocnice dopraven, bylo podle lékařů  patrné, že vážně nemocný musel být už delší dobu. Kvůli  ohrožení života byl nakonec vrtulníkem převezen do pařížské nemocnice.
„Nemoci si Jean-Paul nikdy nechtěl připouštět.  Nikdy jsem od něj neslyšel, že by ho něco bolelo. To on prostě  nepřiznal, i kdyby bolest byla sebevětší. Vždycky se snažil  žít naplno. Žil doslova ďábelským životním tempem, což  se mu nakonec vymstilo. Měl ubrat plyn,“ prohlásil Belmondův  herecký kolega.

Ochrnutý,  přesto točí!

Prvotní prognózy lékařů nebyly optimistické. Několik dnů byl jeho stav kritický. Belmondo  ochrnul na pravou polovinu těla a přestal mluvit. Zdálo se,  že je s ním konec. Jenže Jean-Paul je mužem, který se nevzdává.  Díky své povaze a samozřejmé péči lékařů se jako zázrakem téměř  ze všeho vykurýroval! Jeho pravá ruka sice zůstala bezvládná a k chůzi potřebuje hůl, jinak ovšem ze svého šarmu nic neztratil.  A co víc – přestože ho už nejeden filmový fanoušek pohřbil,  Jean-Paul natočil nový film s  názvem Muž a jeho pes. Hraje  v něm životem vyčerpaného starého muže, jak sám říká,  hraje sám sebe.
„Tento film věnuji  handicapovaným lidem, které jsem během své rekonvalescence  potkával. Viděl jsem mladé lidi, kteří na tom byli ještě  hůř než já. Když jsem opouštěl nemocnici, řekl jsem si,  že budu dělat všechno pro to, abych jim ukázal, že se ještě  dá něco dělat,“ nechal se slyšet Belmondo. „Po nemoci dávám  už přednost klidným vycházkám se svým čtyřnohým kamarádem.  A za hůl se rozhodně nestydím,“ dodal bývalý filmový divoch.  Co mu však prý ale chybí, jsou zástupy fanynek, na které byl  v dobách své největší slávy zvyklý. „Zase mám ale na  co vzpomínat,“ zasnil se se šibalským úsměvem.

Belmondovy lásky:

Ve 20 letech se oženil s tanečnicí  Elodií Constantinovou. Manželství, ve kterém se jim narodily  tři děti – dcery Florence, Patricie a syn Paul – vydrželo  12 let.
Po rozvodu žil dva  roky s herečkou Ursulou Andress (72).
Dalších  7 let prožil s herečkou Laurou Antonelli (67).
Po rozchodu s ní si užíval nevázaného života  s mnoha dalšími ženami.
Usadil  se až v roce 1989, kdy se seznámil s o 30 let mladší bývalou  tanečnicí Natty. Mají spolu pětiletou dcerku.
V roce 2008 se opět rozvedl.

Nejznámější Belmondovy  filmy:

Muž z Ria (1964)
Muž z Hongkongu (1965)
Muž  z Acapulta (1973)
Policajt  nebo rošťák (1973)
Veselé  Velikonoce (1984)
Bezva  finta (1985)
Poloviční  šance (1998)
Amazonka (2000)  

Zdroj: AHA
01.02.2009 21:15:54
Plajznerka55
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one