Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Elixír mládí

Elixír mládí - obrázek

Elixír mládí - obrázek

Gynostema  pětilistá pochází z jižních oblastí Číny. Některá zahradnictví  ji nabízejí pod názvem jižní ženšen či jiaogulan. Pod tímto  názvem lze koupit i čaj z této rostliny.

Několikaleté vědecké výzkumy  ji zařadily mezi nejvýznamnější léčivé rostliny na světě.  Patří mezi rostliny, které kladně ovlivňují náš zdravotní  a psychický stav. Obsahuje až čtyřnásobné množství léčivých látek  než ženšen, zejména saponinů.
Potvrdilo se, že reguluje krevní  tlak, hladinu cholesterolu i cukru, pozitivně působí na vylučování,  ale i na ženské orgány. Podporuje správné dýchání, zvyšuje imunitu  a odolnost proti stresu, chrání játra před toxickými látkami, napomáhá  dlouhověkosti. Díky všem těmto pozitivním účinkům na lidské zdraví  dostala i další pojmenování – rostlina nesmrtelnosti.
Chutný  čaj
V jižních provinciích Číny pijí lidé  odedávna čaj připravovaný z lístků této rostliny. Pijí  ho ráno před prací na povzbuzení a posilnění, ale i večer  pro uvolnění a odpočinek. Za pozornost stojí, že tamější obyvatelé  se dožívají velmi vysokého věku, proto rostlinu považují  za lék proti stárnutí.
Čaj je možné připravovat i  ze sušených lístků, ale z čerstvých je výrazně účinnější.  Má specifickou nasládlou chuť, příjemnou vůni a žlutozelenou  barvu. Stačí utrhnout několik lístků a zalít je horkou, ale  ne vařicí vodou, a nechat asi pět minut vylouhovat. Pro dochucení  lze přidat lístek máty. Výborně chutná i studený, s ledem.  Můžeme ho pít podle chuti, alespoň čtyři šálky denně.
Způsob  pěstování
Tato mrazuvzdorná trvalka patří  do čeledi tykvovitých. V literatuře se uvádí, že snese mrazy  -15 až -20 °C, proto ji můžeme pěstovat celoročně venku.  Na podzim nadzemní část zvadne a listy opadají, přezimují  jen kořeny. Na jaře začne rostlina znovu růst.
Vyhovuje  jí slunečné či polostinné stanoviště, nejlepší je východní  strana u nějaké opory, což může být plot nebo pergola. Roste  rychle a bujně, během léta vyroste asi do dvou metrů a vytvoří  záplavu výhonků. Můžeme ji pěstovat i ve větší nádobě  , vždy ale potřebuje oporu. Lze ji také zasadit do závěsného  květináče, potom mohou výhonky viset volně dolů. Pravidelně ji  zaléváme a přihnojujeme.
Pokud se rostlinu rozhodneme přenést  na zimu domů, můžeme ji umístit do zimní zahrady nebo do chladné  místnosti s teplotou kolem 5 °C. Občas ji zalijeme a rosíme. Když  ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu, roste dále a lístky můžeme sbírat  po celý rok. Tato rostlina se také velmi snadno množí – stačí odštípnou  výhonek a zapíchnout ho do země. Už za týden se rostlinka ujme. Zdroj: Novinky.cz
03.09.2009 22:58:17
Plajznerka55
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one