Zdravotníci u padesátiletého Jacksona nebyli schopni nahmatat puls a veškeré oživovací pokusy, které trvaly déle než hodinu, byly neúspěšné, uvedl TMZ.com. Zpěvák byl mrtev už před příjezdem záchranky, podle některých zpráv byl převezen do nemocnice v hlubokém kómatu. Lékař v nemocnici po dvou hodinách od zavolání na tísňovou linku konstatoval smrt.

Na televizních záběrech sanitka s Michaelem Jacksonem opouští jeho pronajatý dům v Holmby Hills.

:. Na televizních záběrech sanitka s Michaelem Jacksonem opouští jeho pronajatý dům v Holmby Hills. FOTO: Reuters

Zprávu o úmrtí amerického pěveckého idolu jako jeden z prvních přinesl také deník Los Angeles Times. S odkazem na losangeleský ústav soudního lékařství jeho smrt potvrdila také CNN, která spekulovala rovněž o možné reakci na nějaké léky, jimiž zpěvák kvůli svým zdravotním problémům nešetřil. V poslední době se rovněž objevily domněnky, že trpí rakovinou kůže.

K Jacksonovým zdravotním problémům mohl přispět také dlouhodobý stres, který byl vyvolán jeho přípravami na velký comeback i finančními nesnázemi. Svou úzkost pak léčil právě kombinací léků, řekl právní zástupce Jacksonovy rodiny Brian Oxman, který dodal, že zpěvákovo úmrtí vlastně není vzhledem k množství medikamentů, které užíval, zase tak nečekané.

Michael Jackson během amerického Super Bowl v Pasadeně v roce 1993

:. Michael Jackson během amerického Super Bowl v Pasadeně v roce 1993. FOTO: ČTK

"Byl přijat již v bezvědomí a jeho smrt byla konstatována ve 14:26 hod. (23:26 SELČ)," prohlásil mluvčí ústavu soudního lékařství Fred Coral a dodal, že pitva bude provedena zřejmě již v pátek.

Představitelé losangeleské policie oznámili, že zahájili vyšetřování Jacksonovy smrti. Hned na počátku však uvedli, že nic nenasvědčuje tomu, že by na zpěvákově úmrtí měl někdo podíl. Přesto detektivové z oddělení loupeží a vražd mají v plánu vyslechnout členy jeho rodiny a přátele.

„Mluvil jsem s Frankem Dileem, Michaelovým manažerem. Řekl mi, že Michael si ve středu večer stěžoval, že mu není dobře,“ citovala CNN Jacksonova bratra Marlona.

Na tísňovou linku zavolal jeden z Jacksonových zaměstnanců. Telefonát kolem 12:26 tamního času (21:26 SELČ) potvrdil kapitán hasičů Steve Ruda.

Velká ztráta

Oxman dále uvedl, že na zpěvákův kolaps jej upozornil jeho bratr Randy. Ostatní příbuzní byli o jeho stavu informováni a doprovodili jej do nemocnice, uvedla CNN.

"Řeknu vám jen, že členové jeho rodiny pláčí," uvedl Oxman. Zpěvákova rodina média požádala o respektování své ztráty.

Michael Jackson se svou přítelkyní, americkou herečkou Elizabeth Taylorovou

:. Michael Jackson se svou přítelkyní, americkou herečkou Elizabeth Taylorovou. FOTO: ČTK

Krátce po oznámení, že byl zpěvák převezen na kliniku UCLA, se kolem nemocnice začaly shromažďovat davy jeho příznivců, vchod do budovy zablokovali členové ochranky.

Před nemocnicí UCLA v Los Angeles se shromáždil mohutný dav Jacksonových fanoušků, kteří společně zpívali jeho známé písně.

:. Před nemocnicí UCLA v Los Angeles se shromáždil mohutný dav Jacksonových fanoušků, kteří společně zpívali jeho známé písně. FOTO: ČTK

Úmrtí popové hvězdy jako první komentoval hudební producent Quincy Jones, který stál u vzniku mimořádně úspěšného alba Thriller: "Že Michael odešel tak brzy, v tak nízkém věku, pro to se mi nedostává slov. Byl to dokonalý umělec a jeho přínos a odkaz bude pociťovat celý svět navěky. Dnes jsem ztratil svého mladšího bratra a spolu s ním i část své duše.“

Michael Jackson, jehož kariéra v poslední době pohasínala - poslední album Invincible vydal v roce 2001 - a první stránky světového bulváru plnil jen kvůli svým skandálům, hodlal 13. července odstartovat světové turné, které mělo trvat až do března příštího roku. Podle počtu svých let se chystal vystoupit celkem 50krát. Řada vyprodaných vystoupení měla také do jisté míry vyrovnat jeho gigantické dluhy.

Kariéra a skandály

Jacksona vystřelila na pěveckou dráhu popularita rodinné hudební skupiny Jackson 5 v šedesátých letech. Jeho album Thriller, vydané v roce 1982, trhala veškeré rekordy v prodejnosti, pořídilo si je více než 100 miliónů lidí. Úspěšné byly i jeho další desky Bad (1987), Dangerous (1991) nebo HIStory (1995).

The Jackson 5 na archivním snímku. Michael stojí vpravo dole.

:. The Jackson 5 na archivním snímku. Michael stojí vpravo dole. FOTO: ČTK

Michael Jackson, kromě toho, že zahájil novou éru hudebních videoklipů, se proslavil také svou „měsíční chůzí“, která nechyběla na žádné jeho show.

Od devádesátých let však začal svět udivovat také jinou stránkou své osobnosti, než byla ta umělecká. Média se přednáněla ve zveřejňování nových údajů o počtu jeho plastických operací, které jej měly přiblížit vizáži jeho oblíbené Diany Rossové.

Proslulý Jacksonův pohádkový ranč Neverland v roce 2003. Před ním parkuje policejní vůz.

:. Proslulý Jacksonův pohádkový ranč Neverland v roce 2003. Před ním parkuje policejní vůz. FOTO: ČTK

Na přetřes veřejnosti se dostala také jeho náklonnost malým chlapcům, které s oblibou zval na návštěvu svého luxusního gigantického ranče Neverland. Následovaly žaloby rodičů, a i když byl zpěvák pokaždé soudem osvobozen, jeho sláva pomalu brala zasvé podobně jako jeho mohutné konto.

Zpěvák německým fanouškům v Berlíně ukazuje svého syna Prince Michaela II. z balkónu.

:. Zpěvák německým fanouškům v Berlíně ukázal svého syna Prince Michaela II. z balkónu. FOTO: ČTK 

Jackson měl tři děti, syny Michaela Josepha Jacksona Juniora a Prince Michaela Jacksona II a dceru Paris Michael Katherine Jackson.

Bránu někdejšího Jacksonova sídla Neverland ozdobily květiny a svíčky.

:. Bránu někdejšího Jacksonova sídla Neverland ozdobily květiny a svíčky.FOTO: ČTK

Zdroj:Novinky